Trápí Vás jednorázové plastové fólie? Máte problém udržet chleba čerstvý nebo Vás otravuje zápach některých potravin v lednici? Máme pro Vás možné řešení - seznamte se s Vobrouskem.

Jedná se o multifunkční ekologický ubrousek, který je vyrobený z bavlněného plátna - to je na rozdíl od klasických voskovaných ubrousků napuštěné speciální kombinací včelího vosku, jojobového oleje a pryskyřice. Díky této unikátní směsi je přilnavý, prodyšný, antibakteriální, omyvatelný a především znovupoužitelný.

Použití má stejné jako obyčejná plastová fólie. Je ideální na svačinu, na přikrytí nedojedeného zbytku jídla v lednici, zabalení sýra nebo třeba zbytku cibule. Pokud do něho zabalíte chleba, vydrží Vám také déle čerstvý. Nemusí být však používán jenom v kuchyni. Pokud se chystáte na výlet, můžete do Vobrousku zabalit tuhé mýdlo, zubní kartáček nebo i kosmetiku.

Jeho hlavní výhodou je omyvatelnost a možnost dlouhodobého užívání. Výdrž záleží samozřejmě na způsobu a intenzitě užití, ale pohybuje se v řádu měsíců až roku. Navíc je možné si jej opravit novou dávkou speciální voskové směsi. Člověk tak může předejít produkci velkého množství zbytečných jednorázových obalů.

Foto: Vobrousek

„Chtěla jsem, aby Vobrousek dělal lidem radost a líbil se jim. Zároveň jsem chtěla využít potenciálu bavlněného plátna jakožto média pro smysluplnější sdělení. Zamilovala jsem si včely a všechno, co produkují. Bohužel vztah mezi včelami a lidmi není v rovnováze. Plnými doušky využíváme jejich blahodárných produktů, ale neoplácíme jim stejnou mincí. Zejména intenzivní hospodářství, spojené s výsadbou monokultur, je pro včely problematické. Včely potřebují pestrý výběr medonosných rostlin, který byl pro ně dříve ve volné přírodě zcela běžný. Ilustrace na Vobrousku má za cíl na toto téma upozorňovat. Navíc ke každému nákupu rozdávám semínka těchto typů rostlin, takže člověk může ihned alespoň malinko přispět k nápravě.“ Říká Natálie, která stojí za celým projektem.

Foto: Vobrousek

Ještě větší dávku pečlivosti věnovala autorka výběru těch správných ingrediencí a kombinací: „Trvalo mi skoro půl roku, než jsem byla s výsledkem spokojená. Při hledání ideálních dodavatelů a následně namíchání té správné kombinace jsem mnohdy narazila na nečekaná zjištění. Byla jsem v oboru nová a nejpřekvapivější pro mě bylo, že spousta výrobců prodává pančovaný včelí vosk. Vzhledem k tomu, že si dnes jednoduché voskované ubrousky vyrábí čím dál více lidí, tak bych na ně chtěla apelovat, aby si opravdu dávali pozor na původ vosku. Do vosku je například často přidáván parafín, který může být zdraví škodlivý.  S nečekanými nástrahami je třeba počítat i se samotnou látkou. Rozhodně neplatí, že může být použitá jakákoli látka, a to jak vzhledem k výsledné funkčnosti ubrousku, tak hlavně ze zdravotního hlediska. Problémem jsou škodlivá barviva a jiné chemické úpravy, často využívané v textilním průmyslu. Jelikož ubrousky přicházejí do přímého styku s potravinami, je třeba věnovat tomu pozornost a zabránit tak možným nežádoucím problémům. Náš Vobrousek je oficiálně schválen Státním zdravotním ústavem a je tedy ověřené, že je naprosto nezávadný při kontaktu s potravinami. V dnešní době už máme nasmlouvané výhradní dodavatele, kteří mají také potravinové certifikáty na své jednotlivé artikly“.

Nově je také možnost si vyrobit vlastní Vobrousek. Autorka má za sebou první úspěšný workshop a chystá se na další. Pro tvořivé duše, které by si rády vytvořily Vobrousek doma, nově nabízí tzv. „do it yourself set“, ve kterém naleznete kromě podrobného návodu především již vyzkoušené a ověřené materiály, ze kterých si můžete sami vyrobit Váš autorský Vobrousek.

Pokud by Vás Vobrousek zajímal, tak navštivte webové stránky www.vobrousek.cz. Dále můžete na Vobrousek narazit v obchodu CVRK, na vánočních Dyzajnmarketech a nárazově i na nějakých menších trzích či akcích, o kterých se vždy včas dozvíte na Facebooku, Instagramu nebo webových stránkách.

Líbil se Vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme