Před pár dny proběhl testovací výstřel nového typu speciálně upraveného dronu. Na autě jedoucím 80km/h byl postaven nadhazovací baseballový stroj, který za jízdy vystřelil dron do vzduchu.

Od dronu s názvem SQUID (z angl. Streamlined Quick Unfolding Investigation Drone) si jeho tvůrci slibují hlavně pomoc při různých záchranných operacích či vesmírných misích. Jedná se o produkci univerzity Caltech, která dron vyrobila ve spolupráci s NASA.

Složený dron, který se vloží do kanónu, přípomíná rugbyový míč. Je 27cm dlouhý, 8cm široký a váží 530 gramů. Po výstřelu se všechny čtyři rotory rozevřou. Po rozevření je dron schopný kontrolovaného letu. Jeho nespornou výhodou je, že  se dá celá kontrukce vytvořit pomocí 3D tiskárny.

Výstřel dronu do vzduchu se může na první pohled jevit jako překážka. Opak je pravdou. Díky vypuštění z kanónu dronu výrazně ulehčíme vzletovou část a po otevření rotorů je okamžitě schopný letu.

V současnosti jde pouze o prototyp, který bude použit na výzkumné účely. Jeho komerční produkce se však očekává v brzké době.