Plasty se rozpadají na menší části například za pomoci UV záření nebo soli v mořské vodě. Vědci zjistili, že malí živočichové, kteří tyto plasty spolknou a jsou součástí potravního řetězce, přenesou postupně plast až do velkých živočichů, včetně lidí. Ukázalo se, že prakticky každý obyvatel rozvojové země má zjistitelnou úroveň plastových monomerů (stavebních jednotek plastů) ve svém těle. Vědci nyní demonstrovali, že plasty orgánových tkání savců lze úspěšně získat pomocí jejich metody. Hledání nanoplastů a mikroplastů v lidských tkáních stále probíhá a na výsledky se stále čeká.

Když cizí předmět uvízne v lidském těle, může vyvolat zánět tkáně, který pak může eskalovat do závažnějších zdravotních problémů, včetně rakoviny – to je informace získaná z experimentů na zvířatech jinými vědci.

Vědci nyní popisují, jak z tkání plast dostávají

„Vzhledem k tomu, že lidské tkáně jsou vzácné a je obtížné je získat, nejprve jsme tuto metodu začali vyvíjet pomocí lépe dostupných zvířecích tkání. Napipetovali jsme známé množství plastu do savčí tkáně, 'strávili' je silnou kyselinou, obarvili pomocí barviva, vyvinutého v laboratoři a analyzovali v průtokovém cytometru. Brzy použijeme tuto metodu na skutečné vzorky lidské tkáně umístěné v naší laboratoři.”

Vzhledem k obrovskému množství plastů, jež denně lidé používají, není kontaminace plastů v našich tělech žádným velkým překvapením a je třeba si na ně dávat pozor a lépe je zvládat. Kontaminace plasty nemizí, ba naopak; neustále roste. Proto je třeba zjistit, kam tyto znečišťující polymery cestují a jak ovlivňují lidské zdraví a pohodu.


Zdroj: News-Medical
Odkaz na interview: by Emily Henderson, B.Sc.
Titulní obrázek: eeb