WHO eviduje 70 potenciálních vakcín proti koronaviru SARS-CoV-2. Tři z nich jsou již v klinickém testování. Před několika dny vyšla oficiální zpráva WHO, která data shromažďuje. Závod o první účinnou vakcínu tak nabírá na obrátkách. Koronavirus má momentálně na svědomí přes 110000 mrtvých a téměř 2 miliony infikovaných po celém světě.
Výzkumu se účastní celé spektrum organizací. Velké farmaceutické firmy, biotechnologické společnosti, akademické laboratoře i neziskové organizace. Za normálních podmínek se jedná o velice dlouhý proces, který stojí desítky milionů korun a vyžaduje náročná testování. Výhodou pro vědce mohou být poznatky z minulých pandemií SARS a MERS. Výzkumníci také věří, že se standardní doba některých procesů zrychlí.
Ve druhé fázi procesu (klinické testování na menší skupině dobrovolníků) se nachází se svou vakcínou čínská firma CanSino. Další velké firmy jako jsou Johnson & Johnson a Sanofi jsou zatím na začátku testování.
Nové vakcíny musí být nejprve testovány v laboratoři a na zvířatech. V dalších fázích se připojují malé skupinky dobrovolníků. Pokud se ukáže, že vakcína nemá větších vedlejších účinků, testuje se na větším vzorku. Avšak některé z institucí přeskakují testy na zvířatech, jak potvrdily Stat News. To se nelíbí řadě vědců, kteří se bojí, aby nedošlo k oslabení imunitní odpovědi. "Pokud k tomu dojde, v animálních testech je to okamžitě vidět," potvrdil Peter Hotez, děkan National School of Tropical Medicine, pro server Reuters.
Anthony Fauci, ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční choroby v jednom z rozhovorů řekl, že jsme na funkční vakcínu budeme čekat 12-18 měsíců. "Pokud si to myslí, je to až směšně optimistické," opáčil Paul Offit, spoluobjevitel vakcíny proti rotaviru, v rozhovoru pro CNN.
Doufejme, že k vývoji vakcíny dojde. Pokud ne budou muset stačit nařízená opatření, která sníží riziko přenosu na minimum. Jak je vidět z vývoje epidemie u nás, zatím se to daří.
Zdroj: ScienceAlert, Business Insider
Foto: Retha Ferguson, Pexels
Více o koronaviru na CZECHSIGHT:
- Vědcům dává naději upravená vakcína proti spalničkám
- COVID19 se netýká pouze seniorů. Největší studie průběhu u dětí
- Při léčbě by mohla pomoci krev výlečených pacientů
- Hackaton proti koronaviru vyhrála dezinfekce na bázi UV záření
- ČVUT pomáha v boji proti koronaviru. Jejich maska prošla testy


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze