Aplikace Youper funguje jako chatbot, který pomůže nasměrovat vaše emoce. Díky prozatimnímu úspěchu získali vývojáři od skupiny Goodwater Capital další 3 miliony dolarů na vývoj.
V roce 2016 vyvinul aplikaci psychiatr Jose Hamilton. Jednal tak na základě vlastních zkušeností s tisícovkami pacientů, u kterých pozoroval jeden důležitý společný rys. Uvědomil si, že mnoho pacientů má problém samostatně včas vyhledat psychologickou pomoc.
Jak sám v jednom z rozhovorů říká, hlavní problémy jsou dva. Strach z návštěvy terapeuta a z poznání svého skutečného mentálního stavu. A peníze. Individuální sezení s psychologem či psychiatrem jsou většinou velmi drahá.
Díky svým zkušenostem vybudoval tým vývojářů, se kterými vyvinul první verzi aplikace. Původně se nejednalo o konverzační formu. Aplikace měla pouze uživatele navést pomocí různých rad a definic k lepšímu sebepoznání. I díky tomu možná neslavila takový úspěch a proto došlo k přeměně v chatbota. Aplikace nyní používá osobnější přístup s využitím přesných psychologických postupů, zejména pak kognitivně behaviorální techniky.
Youper patří ke skupině aplikací, které využívají umělé inteligence k pomoci svým uživatelům. V čem se liší je jeho osobní příštup. Data jsou navíc používána k dalšímu psychologickému výzkumu pro ještě lepší personalizaci.
Aplikace je sama o sobě velmi přehledná a dokáže uživatele popostrčit hned od první otázky. Pro jedince, který má problém s definováním svých emocí a pocitů je předpřipravena velká škála odpovědí, kdy některé jsou dokonce opatřeny hodnotící škálou např. od lehkých pocitů úzkosti až po extrémní nesnesitelnou úzkost. Postupem času aplikace nabídne různá meditační cvičení a každodenní starost o uživatelovo duševní zdraví.
Aplikace je stále zdarma, což je skvělé. V budoucnosti se uvažuje o premium verzi. Doufejme, že rozdíl mezi nimi nebude nijak velký a že se bude jednat opravdu jen o doplňující rozšíření.
V současnosti si aplikaci stáhlo již více než milion lidí. Jedná se hlavně o mladé dospělé a více ji používají ženy. Zhruba 80% uživatelů tvrdí, že dosáhne určité úrovně zlepšení již po prvním rozhovoru. I když je aplikace stále úspěšnější a dokáže pomáhat, uživatel by měl mít na paměti, že se jedná o první krok k lepšímu mentálnímu zdraví, který by při přetrvávajících problémech měl pokračovat návštěvou specialisty.


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze