Zatím není zcela jasný účel vývoje tohoto typu robotů. Světlo světa nově spatřil italský model s názvem HyQReal, který prokázal svou sílu v několika soutěžích, ve kterých mimo jiné utáhl i celé letadlo!

Na YouTube se objevilo video, které HyQReal, nástupce HyQu, výrazně drobnějšího modelu, vytvořeného před lety italským technologickým institutem, představilo veřejnosti. Je jasné, že doba pokročila a nároční zákazníci zatoužili po jeho mohutnějším bratříčkovi.

A přesně tak HyQReal vypadá. Video detailně zachycuje jeho objemné titanové boky, stejně tak masivní kryt kamery. Jeho nízko posazené tělo připomíná cosi mezi buldokem a gepardem.

Robot byl představen na mezinárodní konferenci o robotice a automatizaci, kde v rámci workshopu popsal tým řadu jeho vlastností.

HyQReal je asi 4 stopy dlouhý, 3 vysoký, váží 130 kilogramů, z čehož samotná baterie 15, s výdrží přibližně na dvě hodiny provozu. Je odolný vůči prachu, vodě a dovede sám vstát v případě převržení, nebo pádu. Byl vytvořen ve spolupráci s firmou Moog, která pro tento účel vytvořila speciální, vysoce výkonnou hydrauliku.

Na papíře to zní dobře. Jak vidíte na videu, robot má jednoznačně dostatečný točivý moment na to, aby utáhl i malé osobní letadlo.

To však nehovoří o jeho všestrannosti. Aby myli Roboti jako takoví lidem užiteční, musí být univerzální a poradit si s různě těžkými břemeny.

Proto je HyQReal stále prototypem, který musí nejprve zvládnout širší spektrum činností, aby bylo ověřeno, že se postaví na nohy i za výrazně náročnějších podmínek, které již podstoupili roboti jako například Spot Mini.