V okamžiku, kdy čínští úředníci potvrdili, že se záhadný virus 2019-nCoV může přenášet mezi lidmi, přijala vláda další opatření k potlačení jeho šíření. To zahrnuje vysílání týmů v ochranných oblecích do letadel vnitrostátních letů, aby zde vyšetřovaly cestující přímo v sedadlech. Pracovníci, vybaveni teploměry, se vydávají zabránit globální pandemii. Jejich úsilí dokumentuje twitterové video reportéra Davida Paulka.

Nemoc se již rozšířila do Japonska, Thajska a Jižní Koreje. Dnes byl rovněž zaznamenán první případ jejího výskytu na území Spojených států. Nakažený cestující z Číny přistál v Seattlu. Ve městě Wu-chan byla k úterý diagnostikována u stovek lidí, přičemž si doposud vyžádala šest obětí.

Tato skutečnost vyvolala obavy, že by se mohla stát stejně nebezpečnou, jako plicní onemocnění SARS v roce 2003. Oproti tehdejším snahám epidemii zakrýt se zdá, že čínská vláda jedná v tomto případě výrazně transparentněji než před 17 lety a šíření se snaží aktivně zabránit. Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí minulý týden oznámilo, že obdobné prohlídky, jako u čínských vnitrostátních letů, zavede na letištích New Yorku, Los Angeles a San Francisca.

Zdroj: Dan Robitzski, The Neoscope