Výzkumnému týmu se povedlo potvrdit existenci lonsdaleitu, vzácné hexagonální formy diamantu, pocházejícího z meteoritu, urilitu. Na objevu se podílely týmy z Monash University, CSIRO, australského Synchrotronu a Plymouth University. Studie popisující formování lonsdaleitu v meteoritu byla publikována v časopise PNAS.

Členové týmu předpokládají, že lonsdaleit by mohl být díky své hexagonální struktuře ještě tvrdší než běžný diamant. "Kromě potvrzení jeho existence jsme navíc objevili dosud největší krystaly lonsdaleitu," říká Dougal McCulloch, seniorní autor studie.

Díky provedeným analýzám pomocí elektronové mikroskopie výzkumníci dokázali potvrdit rozdíly mezi formováním lonsdaleitu a diamantu a popsat, kdy k němu mohlo dojít. Jedná se o proces, který v planetce proběhl pravděpodobně krátce po její srážce s asteroidem. Lonsdaleit byl zformován ze superkritické tekutiny za vysoké teploty a mírného tlaku. Při procesu byla zachována struktura a tvar původního grafitu. Později byl lonsdaleit částečně nahrazen diamantem, tím jak se prostředí ochlazovalo a tlak se snižoval.

Vědci by měli být schopni replikovat proces jeho výroby. Pokud se jim to povede, průmysl obohatí o strukturu vhodnou pro ultramalé části přístrojů, které mají velmi vysokou tvrdost.

Zdroj: dx.doi.org/10.1073/pnas.2208814119 (i.f. 11,2)
Foto: Austin Human, Unsplash

Více z vesmíru na CZECHSIGHT:

Na Měsíci zřejmě prší voda ze zemské atmosféry, ukazuje nová studie českých vědců
Měsíc možná vypadá jako velká suchá koule, nicméně se na něm nachází více vody, než byste asi čekali. V nové studii čeští a američtí vědci prokázali, že alespoň část z ní by mohla mít původ v zemské atmosféře a na měsíční povrch napršet při průchodu Měsíce zemskou magnetosférou.
V meteoritech byly objeveny všechny báze lidské DNA
Meteority, které spadly na naší planetu v posledním století obsahují všechny z pěti bází nacházejících se v naší DNA a RNA. Objev nahrává teorii možného vzniku života z tělesa pocházejícího mimo Zemi.