Před pár dny jsme informovali o záhadném viru, který nakazil několik desítek čínských obyvatel. Výzkumníci nyní přišli na to, že se nejspíše jedná o virus z rodiny koronavirů. Celkem bylo napadeno již 59 lidí. Několik z nich bylo hospitalizováno s vážnými komplikacemi.

Koronaviry jsou malé virové částice připomínající ostnatou kouli. Většina z nich způsobuje obyčejné nachlazení. Minimálně dva z této rodiny způsobují těžká dýchací onemocnění SARS a MERS.

SARS (česky těžký akutní respirační syndrom) je onemocnění způsobené především koronavirem SARS-CoV. Ze začátku probíhá jako standardní virové onemocnění. Po několika dnech se vyvine v zápal plic. Smrt vyvolává značně zvýšená imunitní reakce proti viru. Největší problém nákazy tkví v jejím snadném přenosu. Jako prevence je tak nejdůležitější správná hygiena a karanténa nemocných. Největší epidemie byla zaznamenána v Číně v letech 2002-2004, kdy zemřelo 774 lidí. Většinou se jednalo o zdravé mladé jedince.

Původní zprávy hovořící o možné epidemii SARS čínská vláda rezolutně odmítala. Výsledky zatím nejsou oficiální, ale podle vyjádření Světové zdravotnické organizace je více než pravděpodobné, že se jedná o příbuzného viru SARS. Nasvědčuje tomu i povaha nákazy, která pochází ze zvířat.

Zatím se zdá, že nákaza nebude mít takový dopad jako epidemie SARS na začátku tisíciletí. Avšak pozorné sledování nákazy bude nutné, vzhledem k možným komplikacím a mutacím viru.

Foto: KGOU