Během camfectingu Vám hackeři převezmou kontrolu nad webkamerou. Vypnou vám světélko indikující zapnutou kameru, takže o tom, že je kamera spuštěna a někdo jí zneužívá ani nevíte. Spousta kamerových zařízení zůstává nezabezpečená. Výzkum dokonce tvrdí, že je po celém světě více než 15.000 kamer, jež jsou hackerům naprosto dostupné. Nemusí je ani hacknout, aby je mohli použít.

Rada od Marka Zuckerberga

Když je váš notebook vypnutý, kamera se spustit nedá. To ale neplatí, pokud necháte zařízení v režimu spánku nebo hibernace. V tom případě se kamera zneužít dá. I Mark Zuckerberg přiznal, že si webkameru i mikrofon na svém notebooku zakrývá.

Počet zaznamenaných případů, kdy někdo hacknul webkameru a nelegálně pořídil snímek, je relativně málo. Je to z toho důvodu, že se většina uživatelů vůbec nedozví, že jejich kamera byla hacknuta. Proto je těchto útoku zaznamenáno tak málo.

Je důležité zvážit, proč by se někdo chtěl dostat zrovna do vašeho zařízení. Aby si útočník pořídil Vaše fotografie a následně Vás s nimi vydíral nebo je použil pro vlastní oplzlé choutky je velmi nepravděpodobné. I když se takové případy také objevují, většina neoprávněných přístupů k webkameře je spojena se sbíráním informací pro finanční zisk.

Řekněte sýr!

Často se kyberkriminálníci snaží nachytat lidi na to, že se stali „obětí webkamerového hacku“. Každý den je rozesláno tisíce spam emailů přesvědčující lidi, že byli „chyceni“ na kameru. Ale proč? Obviňování lidí pro jejich „nevhodné“ používání kamery je v tomto případě podvod. Mnoho obětí se bojí, že by byli jejich (neexistující) fotky zveřejněny, a tak raději zaplatí kyberkriminálníkům peníze.

Způsob, jak hacknout webkameru je spousta. Jedním z nich je instalování trojského koně. To je vir, který Vám někdo pošle emailem. Pomocí něj hackeři převezmou kontrolu nejen nad webkamerou, ale i nad celým počítačem. Pokud máte s počítačem propojená i jiná domácí zařízení, např. telefon, tablet nebo televizi, mohou se zmocnit i jich.

Naučte se doma „kyberhygienu“

Proti virům existují různé antivirové programy nebo firewally, ale nezapomínejte je průběžně aktualizovat. Proti hacknutí webkamery je nejjednodušší kameru přelepit tmavou, neprůhlednou izolepou. Když počítač nepotřebujete, nenechávejte ho v režimu spánku nebo hibernace, ale vypněte ho úplně. Vždy používejte silná hesla, snažte se vyhnout používání jednoho hesla pro všechny své účty. A to nejdůležitější, používejte selský rozum. Nikomu neříkejte svá hesla, neklikejte na podezřelé odkazy a pročišťujte svá zařízení od aplikací, které už nepoužíváte.

Zdroj: https://www.sciencealert.com/you-need-to-cover-phone-and-laptop-cameras-now-more-than-ever-says-security-expert

Zdroj obrázku: sciencealert.com