Anorexia nervosa je duševní porucha, jejíž pacienti trpí obavami z přibývání na váze. Netřeba ji obsáhleji připomínat, stejně tak fakt, že v mnoha případech ohrožuje lidský život. Ve skutečnosti je zodpovědná za více úmrtí, než jakákoli jiná duševní nemoc. Nyní se skupina vědců z amerického Marylandu domnívá, že nalezla účinnou látku, která by v boji s ní mohla dobře posloužit. Jmenuje se psilocybin a jde o sloučeninu s psychedelickými vlivy, pocházející jak jinak, než z hub.

Aby byla teorie potvrzena, provádí tým z John Hopkins Psychedelic Research Unit první pokus svého druhu, ve kterém léčí osoby, trpící chronickou anorexií kombinací psychoterapie a dvou středně až vysokých dávek psilocybinu.

„Naším cílem je zjistit, zda může být psilocybin bezpečně podáván,“ nastiňuje jeden z hlavních cílů projektu vědkyně Natalie Gukasyan. „Stejně tak, zda požití této látky může vést ke zlepšení nálady, kvality života a kognitivních a behaviorálních symptomů poruchy.“

Tým má důvod tomu věřit. Jedna z předchozích studií například potvrzuje, že osoby trpící poruchami příjmu potravy mohou mít silný prospěch z užívání psychedelických látek. Další z výzkumů odsouhlasil, že psilocybin může mít pozitivní vliv při léčbě úzkosti, kterou trpí dvě třetiny pacientů, trpících anorexií.

„Pokud bude náš výzkum účinný, bude dalším krokem vyjasnění mechanismu, jakým látka funguje,“ dodala Gukasyan. Pokud by tyto studie proběhly podle očekávání, vědci by konečně mohli mít v rukou lepší způsob, jak pacientům, trpících anorexií pomoci se s jejich poruchou vyrovnat a v některých případech možná zabránili, aby jí podlehli.

Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Sdílíme pouze relevantní články zaměřené na ekologii a technologie.

Zdroj: Futurism