Posledních pár let dominovala díky nejvýkonnějším technologiím na trhu GPU Nvidie. V roce 2018 ukázala budoucnost herní grafiky v novém světle a jako první představila generaci karet schopných renderovat ray tracing v reálném čase. Její nová architektura Ampere představuje dle Nvidie vůbec největší generační posun, co kdy u GeForce nastal. A přeci jí svou poslední generací Radeon šlape AMD na paty.

V pondělí 26. 10. ze společnosti unikly detaily srovnání grafických karet RX 6000 s poslední sérií Nvidie. Předevčírem své tři Radeony představila AMD oficiálně. Radeon RX 6800 XT (15 000 Kč), soupeřící s RTX 3080, Radeon RX 6800 (13 500 Kč), který lze srovnat s RTX 2080 Ti nebo RTX 3070 a konečně Radeon RX 6900 XT (23 000 Kč), který je postaven proti RTX 3090.

Společnost dostála svým novoročním slibům a všechny tři grafiky opravdu podporují ray tracing, i když v této oblasti pořád zaostávají za svým věčným oponentem. Pravděpodobně se tak můžeme v případě PlayStation 5 a Xbox Series X chips těšit na solidní 4K herní zážitek, jelikož nové generace konzolí přebírají své komponenty právě od AMD.

K důkladnému srovnání dvojice Radeon a RTX doposud nedošlo, nicméně z několika mála brzkých benchmarků vyplývá, že AMD technologie Nvidii v mnohých případech nejen dohání, ale i předbíhá. Dvě levnější varianty karet vítězí nad Nvidií i ve velikosti paměti a šetrnosti energie. Naopak dva ze tří Radeonů mají pomalejší paměťové moduly, což AMD vysvětluje snahou o udržení cenové dostupnosti. Nejvýkonnější kartou na trhu pořád zůstává RTX 3090, nicméně je také podstatně dražší. Díky velikosti své paměti (24 GB) je spíš vhodnější pro oblast kreativního průmyslu než pro gaming.

I přes ambiciózní sny AMD o výjimečných herních scénách jejich kartám pořád schází technologie srovnatelná s DLSS (Deep Learning Supersampling) od Nvidie. Ta pomocí umělé inteligence upscaluje detaily obrazu, čímž umožňuje hrát ve vyšším rozlišení s vysokými FPS (frames per second). Ekvivalent funkce upscalování je dle jejich prohlášení momentálně ve vývoji a bohužel nebude ještě v době uvedení karet dokončen.

Radeon RX 6800 XT a RX 6800 se dostanou do obchodů 18. listopadu, Radeon RX 6900 by měl být dostupný od 8. prosince.

Zdroj: theverge.com; tweaktown.com; https://www.youtube.com/watch?v=oK0iiPmP2QM

Zdroj obrázku: wallpaperaccess.com