Astronomové z Catalina Sky Survey objevili objekt, který dočasně uvízl v gravitačním poli Země a stal se tak novým „přirozeným“ mini měsícem naší planety. Asteroid, jehož rozměry odhadují nálezci na 1,9 až 3,5 metrů v průměru, dostal název 2020 CD3. Zajímavostí je, že trajektorie objektu naznačuje, že kolem Země obíhá již po dobu tří let.
BIG NEWS (thread 1/3). Earth has a new temporarily captured object/Possible mini-moon called 2020 CD3. On the night of Feb. 15, my Catalina Sky Survey teammate Teddy Pruyne and I found a 20th magnitude object. Here are the discovery images. pic.twitter.com/zLkXyGAkZl
— Kacper Wierzchos (@WierzchosKacper) February 26, 2020
Přestože kolem Země prolétá spousta podobných těles, jen zlomek zůstane zachycen na oběžné dráze kolem naší planety. Identifikace takových asteroidů je zároveň obtížná, protože jsou relativně malé a neodrážejí moc světla. Dříve byl potvrzen pouze jeden podobný miniměsíc – asteroid s názvem 2006 RH120 obíhal kolem Země v letech 2006 až 2007.
Here's an animated GIF of our new mini-moon 2020 CD3, discovered by @WierzchosKacper. Rotating frame keeps the Earth/Sun line stationary. Orbital elements courtesy of IUA MPEC. https://t.co/dok3jn3G9hhttps://t.co/x1DXWLq2vm pic.twitter.com/O3eRaOIYjB
— Tony Dunn (@tony873004) February 26, 2020
Objev 2020 CD3 je tak vzhledem ke své vzácnosti významnou událostí. Podobné miniměsíce zachycené v gravitačním poli Země by navíc mohly být skvělou příležitostí ke studiu asteroidů. V tomto případě je ale pravděpodobně již pozdě na jakoukoliv vesmírnou misi, protože simulace oběžné dráhy naznačuje, že nás asteroid opustí do dubna tohoto roku.
Zdroj: ScienceAlert
Úvodní obrázek: The New York Public Library (Unsplash)


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze