Astronomové z Catalina Sky Survey objevili objekt, který dočasně uvízl v gravitačním poli Země a stal se tak novým „přirozeným“ mini měsícem naší planety. Asteroid, jehož rozměry odhadují nálezci na 1,9 až 3,5 metrů v průměru, dostal název 2020 CD3. Zajímavostí je, že trajektorie objektu naznačuje, že kolem Země obíhá již po dobu tří let.

Snímky zachycující prolétávající asteroid (zdroj: Kacper Wierzchos)

Přestože kolem Země prolétá spousta podobných těles, jen zlomek zůstane zachycen na oběžné dráze kolem naší planety. Identifikace takových asteroidů je zároveň obtížná, protože jsou relativně malé a neodrážejí moc světla. Dříve byl potvrzen pouze jeden podobný miniměsíc – asteroid s názvem 2006 RH120 obíhal kolem Země v letech 2006 až 2007.

Simulace trajektorie oběžné dráhy 2020 CD3 (zdroj: Tony Dunn)

Objev 2020 CD3 je tak vzhledem ke své vzácnosti významnou událostí. Podobné miniměsíce zachycené v gravitačním poli Země by navíc mohly být skvělou příležitostí ke studiu asteroidů. V tomto případě je ale pravděpodobně již pozdě na jakoukoliv vesmírnou misi, protože simulace oběžné dráhy naznačuje, že nás asteroid opustí do dubna tohoto roku.

Zdroj: ScienceAlert

Úvodní obrázek: The New York Public Library (Unsplash)