Ničení plevelů je noční můrou každého zemědělce. Mnohem zásadnější pak pro ty, kteří pěstují plodiny ve velkých nákladech. Avšak nový robot jménem, který má být testován příští rok, jim může pomoci zabíjením nechtěných rostlin elektrickým výbojem. Jmenuje se "Dick".

Robot je výsledkem práce britského startupu Small Robot Company, který v loňském roce představil trojici miniaturních robotů Tom, Dick a Harry. Ti byli postaveni za účelem automatizace zemědělských úkolů, které tak výrazně zefektivnili. Tom je robot, který dovede mapovat plevel na území o rozloze až 20 hektarů denně pomocí autonomní navigace a palubní kamery s milimetrovou přesností. Robot Harry je vybaven vrtákem a je určen k vysoce přesnému výsevu semen.

Robin, Nemo a Susant ze společnosti Small Robot Company s mapujícím robotem Tomem, zdroj: Small Robot Company

Small Robot Company se nyní podělila i o některé podrobnosti ohledně robota jménem Dick, který je z celé série údajně nejambicióznějším. Využívá komerčně dostupnou technologii, vyvinutou britským startupem Rootwave, která zabíjí plevel pomocí elektrického proudu až po kořen rostliny.

Tato technologie zcela obchází používání herbicidů. Tom nejprve vytváří mapu daného úseku a identifikuje plevel, Dick následně přebírá nashromážděná data a plevel likviduje.

"Poprvé můžeme identifikovat každou rostlinu na poli," zmiňuje přínosy nové generace zemědělských strojů Sam Watson-Jones, spoluzakladatel společnosti Small Robot Company. "Namísto toho, abychom zemědělské plochy zatěžovali herbicidy, můžeme cílit na jednotlivé rostliny. Společnými silami vytváříme model udržitelného zemědělství."

Plevele hubící roboti budou testováni ve spolupráci s National Trust Wimpole Estate a Waitrose Leckford Estate v následujícím roce na 20 britských farmách. Společnost rovněž doufá, že by v roce 2021 mohla roboty nabídnout ke komerčnímu využití.

Zdroj: Nick Lavars, New Atlas