Spolu s pandemií koronavirového onemocnění COVID-19 se doslova roztrhl pytel s všelijakými nepodloženými konspiračními teoriemi. Každý pravděpodobně slyšel o tvrzeních, že byl virus vytvořený v čínské laboratoři. Nebo třeba v americké laboratoři a zanesený do Číny americkými vojáky. Byť jsou tyto teorie zcela nepodložené a většina vědců analyzujících RNA viru se shoduje, že jeho laboratorní původ je vysoce nepravděpodobný, čistě po technické stránce by jeho umělé vytvoření bylo realizovatelné. Oproti tomu některé další teorie působí zcela absurdně.

Tak třeba zmiňme tvrzení, že Země trpí lidskou činností natolik, že vytvořila virus, aby se před lidmi chránila. Za jednu z nejabsurdnějších teorií ale považujeme označení mobilních sítí páté generace (5G) za původce nákazy. Nákaza údajně propukla v čínském Wu-chanu, protože město zavedlo v loňském roce 5G síť. Objevují se i tvrzení, že 5G sítě nám berou potřebný vzduch a ztěžují nám dýchání. Jakkoliv jsou tyto teorie holým nesmyslem, našly si své zastánce na sociálních sítích a podle britského BBC pravděpodobně dovedly žháře k zapálení vysílačů ve třech městech Velké Británie. Většina lidí se nad podobnými konspiračními teoriemi zasměje. Ukazuje se ale, že mohou vést k nezákonné a hlavně nebezpečné činnosti. Britskými incidenty se zabývá tamní policie a dokonce protiteroristické složky.

Každý by si měl velice dobře rozmyslet šíření nesmyslných teorií. Samotné navádění k trestnému činu může dostat uživatele sociálních sítí do vězení. Přitom i rádoby nevinné zprávy mohou vést k nebezpečným aktům. Na šíření podobných teorií ohledně onemocnění COVID-19 už zareagovali Facebook, Twitter nebo Youtube a snaží se takto závadný obsah odstranit.

Zdroje: https://www.bbc.com/news/uk-england-52164358

Verge, Fastcompany

Úvodní obrázek: Unsplash


Více o koronaviru na CZECHSIGHT: