Drobné trubičky - ty připomínají zlaté nanočástice o šířce lidského vlasu, které by podle vědců z univerzit v Cambridge a Leedsu mohly být použity k léčbě mezoteliomů - maligních nádorů vnitřních výstelek mezodermálního původu. Ve své práci, publikované v časopise Small, vědci prokázali, že proniknou-li tyto trubice do nitra rakovinných buněk, mohou je zevnitř efektivně zabíjet.
"Mezoteliomy jsou jedním z těžce léčitelných typů rakoviny a v současné době nemůžeme pacientům nabídnout žádnou účinnou léčbu," říká Dr. Arslan Azad z Cambridge Institute for Medical Research. V roce 2018 získala univerzita v Cambridge od Physical Sciences Research Council 10 milionů liber na to, aby vyvinula efektivní metody léčby těžkých případů rakoviny.
Jakým způsobem jejich nanočástice fungují? Po průniku do cytoplazmy absorbují světlo, čímž dochází k jejich zahřívání. Výjimečné na nich je, že jsou přizpůsobitelné různým strukturám. Například tím, že mohou absorbovat konkrétní vlnové délky záření. Vědci dodali nanotrubice buňkám mezoteliomu a zjistili, že je skutečně vstřebávají. Trubice se pak dostávají do blízkosti jádra, klíčové buněčné struktury, obsahující DNA. V okamžiku, kdy na buňky posvítili laserem, nanotrubice záření absorbovaly, zahřály se a rakovinnou buňku usmrtily. Laser je navíc schopen pronikat hluboko do tkání, aniž by lidské tělo poškodil.
Tým hodlá své "nanobomby" nadále rozvíjet, aby zdokonalil jejich specifitu vůči nádorovým buňkám a nebyly "spolknuty" okolní tkání. Trubice jsou vyráběny ve dvou krocích. Nejprve jsou zkonstruovány stříbrné válce, na které je následně nanášen roztok zlata. Stříbro se uprostřed rozpouští a vytváří finální dutou nanotrubici. Tento proces je navíc realizovatelný při pokojové teplotě, což umožňuje jejich výrobu ve větším měřítku.
Dalším krokem ve vývoji trubic bude zahrnovat jejich plnění dodatečným léčivem, které jejich účinek zdokonalí.
Originální publikace: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/smll.202003793
Zdroj: University of Cambridge, zdroj titulního obrázku: University of Cambridge


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze