Virologové dosáhli významného pokroku ve vývoji doposud neexistující vakcíny proti viru Zika, jejíž nasazení by mohlo vést k celosvětové eliminaci choroby. Výzkumný tým z australského Basil Hetzel Institute, podporovaného The Hospital Research Foundation, vyvinul vakcínu, která zabraňuje infekci Zika v preklinických modelech. Jejich objev byl zveřejněn v předním mezinárodním časopise Science Advances.

Virus Zika patří mezi "flaviviry", tedy viry, přenášené členovci, respektive komárem rodu Aedes egypti, přenášející rovněž horečku dengue, či žlutou zimnici. U kojenců, narozených infikovaným matkám, může způsobit například mikrocefalii, tedy vrozenou vadu, kdy je hlava dítěte výrazně menší, než obvykle a řadu dalších.

Vedoucí výzkumnice, doktorka Grubor-Bauk, uvádí, že nová vakcína sklízí úspěch na myších modelech. Jde o první studii, která ukazuje, že vakcína, založená na T-lymfocytech, může poskytnout účinnou ochranu před infekcí virem Zika.

V čem je vakcína oproti jiným pokusům výjimečná? Oproti jiným pokusům, které cílí na virovou kapsidu, cílí na imunitní systém pacienta, respektive jeho T-lymfocyty a současně tak eliminuje rostoucí infekčnost virem horečky dengue.

"Virus Zika je velmi nebezpečný pro těhotné ženy, kterým doposud nebyla k dispozici žádná vakcína, ani terapie. Pokud můžeme ochránit ženy v reprodukčním věku, tedy nejvíce ohrožené, můžeme devastující účinky viru zastavit a významně ovlivnit globální zdraví," říká doktorka Grubor-Bauk.

Dle australských virologů je dalším krokem příprava vakcíny pro klinické testy na lidských pacientech. Více podrobností se dočtete v originální studii na stránkách odborného časopisu Science Advances.

NS1 DNA vaccination protects against Zika infection through T cell–mediated immunity in immunocompetent mice
The causal association of Zika virus (ZIKV) with microcephaly, congenital malformations in infants, and Guillain-Barré syndrome in adults highlights the need for effective vaccines. Thus far, efforts to develop ZIKV vaccines have focused on the viral envelope. ZIKV NS1 as a vaccine immunogen has not…

Zdroj: Elisa Black, ScienceDaily