Zume, společnost známá vývojem v oblasti udržitelného potravinářství odkoupila kalifornský startup Camarillo, který navrhuje obalové materiály vyrobené z rostlin. Spolu s tímto krokem bude Zume v této oblasti otevírat výrobní závod, tedy první, který se chystá ve Spojených státech vybudovat.

Společnost je tímto vývojem dlouhodobě známa. V minulosti podnikla podobné kroky, například v roce 2016, kdy zavedla kompostovatelnou krabici na pizzu vyrobenou z vláken vyřazené cukrové třtiny. Pro výrobu obalů však používá i řadu dalších materiálů, jako bambus, pšenici, slámu, nebo jiná organická vlákna. Tento projekt rozšíří nabídku společnosti o další přepravné boxy, misky, talíře, kelímky, nebo příbory.

Firma tak reaguje na zprávu OSN, která uvádí, že je každoročně produkováno 300 milionů tun plastového odpadu, přičemž následnou recyklací projde pouhých 9% a 12% je spáleno. Téměř 80% odpadu tak končí na skládkách a v životním prostředí.

Ambiciózní startup si proto do příštího roku vytyčil obdivuhodný cíl nahrazení jedné miliardy plastových a polystyrenových nádob svými rostlinnými výrobky.

Foto: Zume Inc.